Változások, amiket jobb észben tartani!
Már a 2024. évi adótörvények módosításakor felmerült az e-nyugta bevezetése, azonban a tényleges bevezetésére a most ismert törvény alapján csak 2025. július 1-jén kerül sor.
Az elektronikus nyugta (e-nyugta) bevezetése fokozatosan történik. 2025. július 1-jétől bizonyos tevékenységi körökben kötelezővé válik az e-nyugta használata. (hogy melyek ezen tevékenységi körök, erre vonatkozóan a jogszabály még nem jelent meg)
Itt vannak a legfontosabb részletek és az e-nyugta bevezetéséről:
1. Tesztidőszak: A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2025 júliusától 2028-ig tesztidőszakot indít, amely alatt a papíralapú nyugták és az e-nyugták párhuzamosan lesznek használhatók.
2. E-pénztárgépek: Az e-nyugta kiállítása kizárólag elektronikus úton, úgynevezett e-pénztárgépek segítségével történik majd.
3.Vásárlói alkalmazás: A vásárlóknak egy okostelefonos alkalmazásra lesz szükségük, amely egy egyedi QR-kódot generál. Ezt a kódot a pénztárnál beolvasva az e-nyugta a NAV Nyugtatár nevű rendszerébe kerül, ahol a vásárlók elérhetik azt.
4. Papíralapú nyugta: A tesztidőszak alatt a vásárlók kérhetnek papíralapú nyugtát is.
5. Jogszabályi háttér: A részletszabályokat tartalmazó kormányrendelet megjelenése még várat magára, így a pontos tevékenységi körök és kötelezettségek meghatározása folyamatban van.
Amire mindenképp ügyelni kell:
Nem szűnik meg a papír alapú nyugta, de fontos változás, hogy a nyugta kibocsátását követő 3 napon belül (hasonlóan a számlatömbben kiállított kézi számlákhoz) adatot kell szolgáltatni a NAV felé. Az adatot összesítve, ÁFA-kulcsonként kell feltölteni napi bontásban a NAV erre rendszeresített felületén.
- július 1-e után új pénztárgépes kötelezettek részére már csak E-pénztárgépet fog engedélyezni az adóhivatal. Azok a vállalkozók, akik korábban is pénztárgépes nyugtaadásra kötelezettek, használhatják a meglevő pénztárgépeiket.
- július 1-jét követően már nem lesznek használhatók a régi típusú pénztárgépek.
– Romsics Anikó, okleveles könyvvizsgáló és adószakértő